Saç ekimi kliniği

Saç dökülmesi, günümüzde erken yaşlarda başlayan önemli bir problemdir. Saç ekimi kliniği artık bundan dolayı çok ihtiyaç duyulan yerlerden biri olmuştur. Saçların incelmesi ve ön saç çizgisinin gerilemesi biçiminde başlayan saç dökülmesinde ana etken; erkeklerde genetik, kadınlarda ise hormonal nedenler ve bazı hastalıklardır. Tıp dilinde “Alopecia” diye adlandırılan saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır.

Saç ekimi kliniği analizlerine göre ortalama günde 60-110 tel arası saç dökülmesi normal sayılır. Günde 100 telden çok saç dökülmesi ya da yeni çıkan saçların eskisine göre daha cansız, ince olması “bir problem var” anlamına gelebilir. Tüm canlılar gibi, saçlarımız da doğar, büyür ve (ölür) dökülürler. Kafamızdaki saçların aşağı yukarı büyüme evresindedir. Bu dönem 1-6 yıl arasında değişiklik gösterir. Geri kalan saçlar ise duraklama evresindedir ve bu evrede dökülürler.

Bu doğal süreçten de anlayabileceğiniz gibi, saçlarımız 3–4 yılda bir kesinlikle dökülürler ve yerine yenileri çıkar. Bu dökülme, mevsimlere bağlı olarak artar veya azalır.

Saç ekimi kliniği
Saç ekimi kliniği

Saç Ekiminde FUE Yöntemi
İşlem sırasında saç köklerinin hiçbir biçimde işlem izi olmadan, dikiş kullanmadan 0,8–1,1 mm çapında özel uçlara sahip mikromotor ile ayrı ayrı birli, çift, üçlü foliküler üniteler biçiminde saçlı deriden ayrılması işidir. Foliküler üniteler (greftler) saçlı bölgenin arka kısmı ve yan kısmından toplanarak, saçlanması istenilen bölgeye nakledilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. Dikişsiz, ağrısız, saçlı deride iz bırakmayan tekniktir.

FUE tekniği, göğüs ve sırt kılları transplantasyonuna da izin vermektedir. Alınacak veya alınan bu kıllar zamanla transplante edildiği bölgeye ait kıl özelliklerine ahenk kazanıp, aynı görüntüye sahip olarak yaşamını sürdürür. Ayrıca daha çok sıklaştırma operasyonlarında tercih edilmektedir. FUE yönteminde bir seansta aşağı yukarı 1000–2800 greft yani 2500–7500 arası saç teli nakledilebilmektedir.

Ayrıca birkaç yıl öncesine kadar 3–4 gün gibi uzun vakitlerin ayrıldığı, motorsuz mikro aletlerin kullanıldığı, her gün aşağı yukarı 8 saatte sadece 600–700 greft alınabilinen FUE tekniğinde, bugün kullanılan mikromotor sistemiyle bir gün içerisinde 4–5 saatte yüksek sayılarda greft alınabilmektedir. FUT tekniğinin tercih sebebi olan yüksek sayıda greft alınabilmesi imkânı da mikromotor sistemiyle ortadan kalkmıştır.

Yani teşhis ve sizin için en doğru tedavi tekniğinin belirlenmesi uzman muayenesinden sonra olabilmektedir. Dilediğiniz zaman uzmanlarımızla görüşmek için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Saç ekimi için makul yaş sınırı
İlk olarak günümüzde etik olarak 22 yaş üzerine saç ekimi yapılması, ihtiyaç varsa makuldur. 22 yaşından sonra rahatça saç ekimi yapılabilir. Üst sınır 30, 40, 50 olabilir. Bu sebeple yaşınız 80-90 bile olsa saça kavuşmak mümkün olabilir.

Kadınlarda saç ekimi
Kadınlar her hususta olduğu gibi erkeklerden çok daha şanslıdır. Çünkü kadınlar erkek tipi dökülmeyi genelde yaşamazlar. Kadınlar kendilerine özgü saç dökülmelerini yaşarlar. Saç ekimine ihtiyacı olmayan kadınları %90’a varan oranla kurtarabiliyoruz. Sonuç olarak saç tedavisinin yetersiz olacağı, ve saç tedavisinin etkinliği olmadığı durumlarda ise kadınlara da saç ekimi yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir